Kilka objawów raka piersi, których nie powinnaś ignorować. Ich obecność jest niepokojąca

Aktualne statystyki mówią o tym, że jedna na osiem kobiet jest szczególnie narażona na cierpienie z powodu inwazyjnego raka piersi. W ciągu ostatnich trzech dekad nastąpił ponad dwukrotny wzrost liczby zachorowań na nowotwór piersi.

Najbardziej narażone na zachorowanie są kobiety w wieku od 50 do 69 lat. Najistotniejsze dla życia i zdrowia pacjentki jest odpowiednio wczesne rozpoczęcie leczenia, dlatego tak ważne jest obserwowanie swojego ciała oraz konsultowanie z lekarzem wszelkich niepokojących objawów.

Objawy mogące sygnalizować raka piersi:

Guzki i grudki

Ich wykrycie jest możliwe już za pomocą samodzielnego badania piersi. Wystarczy stanąć przed lustrem i dokładnie obejrzeć, czy w kształcie piersi nie pojawiły się zauważalne zmiany.

Również przebarwiona skóra czy jej nadmierne marszczenie i napięcie powinno zwrócić Twoją uwagę. Jeżeli zaobserwujesz u siebie niepokojące zmiany koniecznie udaj się do lekarza.

Obrzmienie pod ramieniem

Warto zwrócić również uwagę czy w okolicach pach lub węzłów chłonnych nie jest wyczuwalny obrzęk lub jakakolwiek nieprawidłowość w budowie. Wszelkie tego typu objawy powinny być skonsultowane ze specjalistą.

Wklęsła skóra

Jednym z objawów, który jest obserwowany w przypadku raka piersi jest zauważalne zagłębienie w skórze. Zmianie tej często towarzyszy podrażnienie. Jeżeli zauważysz u siebie taki objaw, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

Zmiana kondycji skóry wokół sutków

Zmiana zachodząca w pigmencie to częsty objaw raka skóry. Każda kontrola piersi powinna obejmować także zwrócenie uwagi na zmiany w kolorze oraz strukturze skóry wokół sutków. Wszelkie przemiany mogą wskazywać na obecność komórek nowotworowych, dlatego nie powinny być bagatelizowane.

Powiększone gruczoły

W przypadku infekcji często obserwuje się powiększenie lub obrzmienie gruczołu piersiowego. Również obrzęki znajdujące się pod pachami mogą być sygnałem o toczącej się infekcji.

Jednak objawy te mogą wskazywać też na raka piersi, dlatego nie można ich bagatelizować. Jeżeli zauważysz u siebie tego typu objawy konieczne skonsultuj się z lekarzem.

Obrzmienie jednej piersi

Piersi z reguły nie są jednakowej wielkości i jedna z nich jest delikatnie większa od drugiej, jednak różnica ta jest znikoma. Dzięki temu łatwo zauważyć nienaturalne obrzmienie jednej z piersi. Najlepiej, jak taki objaw jest skonsultowany z lekarzem.

Wyciek z brodawki sutkowej

Jeżeli nie jesteś w ciąży lub nie karmisz dziecka, a zauważysz u siebie objaw, w postaci wyciekającego z brodawki sutkowej krwistego lub ropnego płynu, koniecznie udaj się do lekarza. Jest to bowiem objaw, mogący świadczyć o nowotworze piersi, w związku z tym nie powinien być bagatelizowany.

Nieprawidłowa budowa brodawki

Wszelkie zmiany kształtu brodawki, jak również ich nienaturalne “zassanie” do środka piersi są znakiem, który powinien zwrócić Twoją uwagę. Aby mieć pewność, że objawy te nie wskazuję na raka piersi, skontaktuj się z lekarzem w celu przeprowadzenia niezbędnych badań.

Obecne zaczerwienienia lub skórka pomarańczowa na skórze piersi

Symptomem towarzyszącym rozwojowi nowotworu piersi, mogą być zagłębienia przypominające cellulit. Dodatkowo może pojawić się podrażnienie. Zauważając takie objawy u siebie, nie bagatelizuj ich i udaj się do lekarza.

Żaden z tych objawów nie powinien być bagatelizowany, ponieważ może wskazywać zarówno na nowotwór piersi, ale też na torbiel czy inne mniej groźne choroby. Wykrycie jakiegokolwiek niepokojącego objawu powinno być, jak najszybciej konsultowane z lekarzem.

Pamiętaj również o regularnym badaniu piersi. Dzięki temu zdążysz odpowiednio wcześnie wykryć wszelkie zachodzące w ciele zmiany, co pozwoli Ci na szybką reakcje, która może nawet uratować Ci życie.

Im szybciej zostaną wykryte niepokojące objawy i rozpoczęte zostanie leczenie, tym większa szansa na skuteczne wyleczenie.

error: Treść zabezpieczona !!