Oto instrukcja, która może uratować życie: jak reagować, gdy nastąpi atak serca.

Odłóż na bok to, co robisz przez dwie minuty i zwróć uwagę na następujące informacje: ATAK SERCA. Następnie znajdź chwilę, aby poinformować o tym swoich znajomych, przekazując im tę wiadomość. Dzięki temu możesz ocalić czyjeś życie.

Wyobraź sobie, że jest 19:45, a ty wracasz do domu samotnie po dniu pełnym wyzwań w pracy. Czujesz się wykończony, rozdrażniony i pełen frustracji. W pewnym momencie zaczynasz odczuwać intensywny ból w klatce piersiowej, który promieniuje do ramienia i szczęki. Jesteś daleko od jakiejkolwiek pomocy medycznej.

W tej sytuacji nie jesteś pewien, czy zdołasz dotrzeć do szpitala. Chociaż niektórzy z nas przeszli szkolenie z pierwszej pomocy, mogło nie zostać omówione, jak zastosować ją w sytuacji, kiedy jesteś sam.

Co zrobić, aby przetrwać atak serca, czekając na pomoc? Biorąc pod uwagę, że wielu ludzi przeżywa atak serca w samotności, często brakuje im wsparcia. Osoba doświadczająca zaburzeń rytmu serca i odczuwająca, że może stracić przytomność, ma zaledwie około 10 sekund, zanim to nastąpi.

Tacy ludzie mogą sami sobie pomóc, stosując metodę silnego i częstego kaszlu. Przed każdym kaszlem należy wziąć głęboki oddech, a kaszel powinien być intensywny, tak jak przy próbie odkrztuszenia śluzu z głębi piersi. Powtarzanie głębokich oddechów i kaszlu co dwie sekundy powinno trwać do momentu przybycia pomocy lub aż serce zacznie bić normalnie.

Głębokie oddechy zwiększają dopływ tlenu do płuc i całego ciała, w tym mózgu, podczas gdy intensywne kaszle mogą spowolnić bicie serca, utrzymując krążenie krwi. To naciskanie na serce może pomóc w przywróceniu jego normalnego rytmu, co może być ratunkiem w przypadku ataku serca przed dotarciem do szpitala.

Podziel się tą informacją z jak największą liczbą osób! Możesz dzięki temu uratować życie. Kardiolodzy podkreślają: „Wysyłając tę wiadomość do dziesięciu osób, możemy przypuszczać, że przynajmniej jedno życie zostanie uratowane”. Zachęcamy, by zamiast przekazywać żarty czy zdjęcia na WhatsAppie, podzielić się tym ważnym komunikatem.

Posiadanie tej wiedzy może ocalić twoje życie lub życie kogoś bliskiego. Jeśli otrzymasz tę wiadomość więcej niż raz, nie irytuj się. Ciesz się raczej z faktu, że masz przyjaciół, którzy o ciebie dbają.

Nie zapomnij, jak radzić sobie w przypadku ATAKU SERCA i nie wahaj się dzielić tą wiedzą dalej!

error: Treść zabezpieczona !!