Bujne storczyki w kilka dni. Podlej kilka razy storczyki tym nawozem, a nie poznasz swoich kwiatów.

Bardzo dobry i tani nawóz dla storczyków. Nie poznasz swoich kwiatów!

Wszyscy wielbiciele storczyków zapewne wiedzą, że są to rośliny niezwykle kapryśne i wymagające. Te egzotyczne bagienne rośliny potrzebują nie tylko regularnego podlewania, ale muszą być nawożone, bowiem gleba mchu i kory nie odżywia kwiatów.

Jaki więc nawóz jest najlepszy dla storczyków? Zalecane jest stosowanie skórki banana! Dlaczego? Skórka banana zawiera potas, fosfor, azot oraz magnez – czyli podstawowe minerały, które potrzebują kwiaty do właściwego rozwoju.

Nawóz ze skórki banana jest bardzo prosty do przygotowania. Przedstawiamy trzy niezwykle łatwe przepisy.

Bananowa herbata

Na początku należy wysuszyć skórkę banana na słońcu, aż całkowicie stwardnieje. Następnie siekamy ją na kawałki. W 200 ml wrzącej wody należy zaparzyć 1 łyżeczkę  posiekanej skórki. W momencie, gdy ciecz ostygnie,  podlewamy nią korzenie rośliny.

Puder ze skórki banana

Najpierw pokrój skórki banana na małe kawałeczki. Następnie rozłóż je miąższem do góry na blasze do pieczenia. Gdy skórki się ususzą w piekarniku, chłodzimy je i następnie za pomocą blendera lub wałka mielimy na proszek.

Bananowa nalewka

Na początku bierzemy skórki z dwóch bananów i zalewamy je 2 litrami wody. Odstawiamy zalewę na dwa dni. Po tym czasie przecedzamy zalewę przez gazę i następnie rozcieńczamy z wodą w stosunku 1:1. Podlewamy korzenie nalewką.

Skórka banana może być także wykorzystywana do pocierania liści, dzięki czemu będą one pięknie świecić.

Jak nawozić storczyki?

Po pierwsze, najważniejsze jest, to aby nawozić storczyki w trakcie wzrostu, gdy kwiat uwalnia nowy liść. Kwiat należy nawozić, co drugie podlewanie. W momencie pojawienia się kolejnego liścia, kontynuuj nawożenie. Jeżeli jednak nie pojawia się kolejny liść – wstrzymaj nawożenie na jakiś czas.

Po drugie, należy nawozić storczyki podczas kwitnienia. Nie dotyczy to jednak roślin kwitnących, które są przyniesione prosto ze sklepu. Niech rośliny spokojnie kwitną, a nawożenie należy zacząć dopiero po 3 lub 4 miesiącach.

Po trzecie, w okresie letnim oraz w okresie jesienno-zimowym następuje spowolnienie wzrostu storczyków, dlatego też należy je nawozić nie więcej, niż raz w miesiącu. Ważne jest to, aby nie nawozić kwiatów chorych, osłabionych oraz przesadzonych. Powodzenia w rozwoju własnych storczyków!

error: Treść zabezpieczona !!