Wystarczy 6 szybkich ćwiczeń, by się go pozbyć. Jeśli walczysz długo z bólem rwy kulszowej.

Rwa kulszowa najczęściej objawia się silnym, ostrym bólem, obejmującym okolice odcinka krzyżowego kręgosłupa.

Zazwyczaj za główną przyczynę uznaje się nadmierny ucisk na nerw kulszowy rdzenia kręgowego. Ból może promieniować na biodra, odcinek lędźwiowy, uda, pachwiny i pośladki, a nawet stopy. Dolegliwości bywają tak silne, że skutecznie potrafią wykluczyć z normalnego funkcjonowania i powodować duży dyskomfort.

Leki przeciwbólowe stanowią jedynie tymczasową metodę leczenia, ale niestety, najczęściej nie dają długotrwałych rezultatów. Konieczne jest więc wprowadzenie odpowiedniej rehabilitacji i ćwiczeń, które wzmocnią mięśnie kręgosłupa oraz zapobiegną nawracaniu objawów.

We wczesnym stadium rwy kulszowej, dolegliwości można łagodzić wykonując odpowiednie ćwiczenia w domu. Wpłyną one na odciążenie kręgów i nerwów oraz rozciągnięcie mięśni, co skutecznie pomoże uśmierzyć ból.

Jakie ćwiczenia wykonywać aby pozbyć się bolesnej rwy kulszowej?

Ćwiczenia na bóle kręgosłupa, zazwyczaj wykonuje się w pozycji leżącej, dlatego warto wykorzystać do tego matę sportową lub zwykłą podłogę.

Przyciąganie kolan do klatki piersiowej

Ćwiczenie można przeprowadzać na dwa sposoby: przyciągając oba kolana lub naprzemiennie. Przez cały czas należy pamiętać o miarowym wdechu i wydechu.

Wykonując je, kładziemy się na plecach, najlepiej na podłodze, chwytamy dłońmi kolana i przyciągamy je do klatki piersiowej na ok. 20 – 30 sekund. Wykonując wersję z jedną nogą, należy delikatnie ugiąć kolana, i na zmianę powtarzać ćwiczenie raz z jedną nogą, raz z drugą.

Krzyżowanie nogi na kolanie

Ćwiczenie wykonujemy w pozycji na plecach. Lekko uginamy nogi w kolanach, tworząc między nimi kąt rozwarty. Następnie zaplatamy obie dłonie pod jednym kolanem i przyciągamy je do klatki piersiowej.

Drugą nogę przenosimy na trzymane kolano i opieramy na nim kostkę. Kręgosłup w takiej pozycji powinien całkowicie przylegać do podłoża, a mięśnie karku mają być rozluźnione. Takie ćwiczenie najlepiej wykonywać przez 30 sekund po 3 powtórzenia.

Przyciąganie stóp w pozycji leżącej

Chcąc poprawnie wykonać to ćwiczenie, należy położyć się na macie lub podłodze, wyciągnąć ramiona wzdłuż ciała, ugiąć kolana, a następnie próbować chwycić za obie stopy i przyciągnąć je jak najbliżej ramion.

Ćwiczenie trzeba wykonywać ostrożnie i powoli, nie narażając ścięgien na naderwanie. Można również zrobić po 3 – 4 powtórzenia z wykorzystaniem jednego kolana.

Zaokrąglanie pleców

W tym ćwiczeniu klękamy na podłodze, dłonie umieszczamy pod linią barków i staramy się zaokrąglić plecy, lekko wypychając je ku górze, z głową skierowaną do dołu.

Cały czas warto kontrolować linię bioder, która powinna znajdować się równolegle do kolan i dłonie, które leżą pod barkami. Następnie opuszczamy plecy i lekko wyginamy w dół, unosząc głowę. Takich powtórzeń wykonać od 10 – 12 razy.

Litera T

Do tego ćwiczenia warto podłożyć poduszkę pod głowę. Leżąc na plecach, otwieramy szeroko ramiona, tworząc z nich literę T. Lekko uginamy nogi w kolanach i utrzymujemy taką pozycję przez kilkanaście sekund.

Ćwiczenia rozciągające i odciążające kręgosłup powinny być wykonywane regularnie.

Szczególnie, jeśli posiadamy pracę fizyczną, lub problemy z nadwagą. Jeżeli dolegliwości bólowe nie ustępują lub nasilają się, należy skonsultować problem z lekarzem.

error: Treść zabezpieczona !!