Osiem szokujących zastosowań soli, które odmienią Twoje domowe rytuały.

Sól, powszechnie uznawana za jeden z najczęściej wykorzystywanych składników kulinarnych, okazuje się być niezastąpiona w niemal każdej potrawie. Istnieje wiele metod jej zastosowania.

Gdy mowa o soli kuchennej, to oprócz walorów smakowych, może się ona pochwalić także ekonomicznym i bezpiecznym charakterem. Zaprezentujemy teraz parę mniej znanych zastosowań soli, począwszy od czyszczenia, przez higienę osobistą, a kończąc na praniu.

W DOMOWYM ZAKĄTKU: SOLNE APLIKACJE

Jak obniżyć potliwość stóp

Kąpiel stóp w roztworze z dodatkiem trzech łyżek stołowych soli do ośmiu litrów wody pomoże zredukować nadmierne pocenie, lecz może powodować wysuszenie skóry.

Neutralizacja niechcianych zapachów

Nieprzyjemny zapach po pieczeniu ryby? Rozwiązaniem jest sól zmieszana z wodą i cynamonem. Wstaw niewielką ilość tej kompozycji do piekarnika, podgrzej przez chwilę i zapach rozproszy się.

Czystość sztućców srebrnych i miedzianych

Aby przywrócić blask twoim miedzianym i srebrnym sztućcom, które ściemniały, zastosuj mieszankę octu, soli i sody oczyszczonej. Rezultat – nieskazitelny połysk – cię zaskoczy.

Czystość szyb w samochodzie i domowych okien

Roztwór składający się z dwóch łyżek stołowych soli rozpuszczonych w trzech litrach ciepłej wody służy jako środek do mycia okien, ale i do usuwania trudnych plam z mebli.

Pomoc w praniu

Dodając sól do prania w pralce, chronisz tkaniny przed skurczeniem się i wyblaknięciem. Aby pozbyć się plam z czerwonego wina, utwórz mieszankę wody z solą, która wchłonie wino, umożliwiając łatwe wytrzeć plamy przy pomocy szmatki lub serwetki.

Rozwiązania na ból zęba

Przy bólu zęba, sól rozpuszczona w ciepłej wodzie może przynieść ulgę. Płukanie jamy ustnej tym roztworem jest zalecane, ale pamiętaj o wcześniejszej konsultacji z dentystą. Brak pasty do zębów? Możesz zastąpić ją mieszaniną soli i sody w równych proporcjach.

Odpływ bez zatorów

Zasypując sól w zlewie i zagotowując wodę, można efektywnie usunąć zator. Woda ponownie będzie płynęła gładko, pozbywając się zanieczyszczeń w kilka chwil.

Odświeżenie skóry peelingiem

Połączenie soli kamiennych z olejkiem lawendowym stworzy peeling, który po nałożeniu na twarz i spłukaniu wodą, skutecznie odświeży skórę. Olejek zatroszczy się o nawilżenie, a sól przywróci skórze blask.

error: Treść zabezpieczona !!