Jak właściwie uprawiać ogórki na parapecie – zimą podziękujesz mi za ten przepis. Domowe ogórki w zasięgu ręki

Ogórki zimą tracą swój zapach i smak, a ich ceny o tej porze roku mocną szybują w górę. A gdyby tak rozpocząć swoją małą uprawę na parapecie? Nic prostszego!

Ogórek nie jest zbyt wymagającym warzywem. Grunt to wybrać odpowiednią odmianę i zwrócić uwagę na kilka niuansów, które okażą się istotne w trakcie uprawy – krzak za bardzo się nie rozrośnie, a jednocześnie otrzymamy sporą liczbę warzyw.

Uprawa ogórków – wybór właściwej odmiany

Najlepszy wybór to krzaki o małej lub średniej wielkości liściach – wyrastają niewielkie i są wygodne w utrzymaniu. Powinny to być odmiany, które są samozapylone, a ich owoce mają nie więcej niż 10 cm.

Takie odmiany są preferowane, ponieważ im większy ogórek, tym więcej potrzebuje wody i innych składników odżywczych. Najlepszy wybór na uprawę na parapecie to „Dar” albo „Gracius Gładki F1”.

Przygotowanie uprawy

Dla dwóch roślin będą potrzebne doniczki o pojemności 3-4 litrów. Doniczki nie powinny się znajdować blisko grzejnika.

Jeśli chodzi o wybór gleby, najlepszym wyborem będzie po prostu taka uniwersalna do uprawy warzyw, ewentualnie specjalna mieszanka do sadzonek.

Jak pielęgnować ogórki

Domowe ogórki możesz spryskiwać codziennie wodą ze spryskiwacza. Nie potrzebują one silnego ani częstego podlewania. Należy je podlewać tylko wtedy, gdy gleba wyschnie. Zbyt częste podlewanie może prowadzić do pojawienia się grzyba.

W okresie zimowym, gdy światła słonecznego jest o wiele mniej, koniecznie zapal lampę, która będzie świeciła na sadzonki przez 6-8 godzin dziennie.

Zadbaj o odpowiednie nawożenie ogórków, na przykład biogumem, raz na dwa tygodnie. Pierwsze okazy zaczną się pojawiać po ok. 40 dniach, czasem od razu w pęczkach po 5 lub 7 owoców!

error: Treść zabezpieczona !!